قلعه يزدگرد سوم ساساني

0
76

قلعه اي كه بر امتداد كوههاي دالاهو و مشرف بر منطقه بانزرده مي باشد كه از سوي شمالي به قله آشيه وا و از سوي جنوب به قله نقاره كوه منتهي مي شود كه هر دو آثار با قلعه يزدگرد متعلق به يك دوران تاريخي مي باشند. از شرق به كوه دالاهو و از غرب به روستاي زرده ختم مي شود.

قدمت قلعه به زمان ساسانيان است كه از سه طبقه تشكيل شده است كه دو طبقه آن بطور كلي ويران شده و يك طبقه آن تقريبا سالم به جاي مانده است. اطراف قله برج ها و ديوارهاي منظم با شكل هندسي خاصي به چشم مي خورد. تنها يك بار توسط باستان شناسان در اين قلعه شده است كه آن هم به زمان قبل انقلاب برميگردد كه توسط هيئت كانادايي به سرپرستي ادوار كيل صورت گرفته است.

براي رسيدن به نوك قله بايد از مسير زيارتگاه بابايادگار سپس از گذرگاهي كه به مله شاتر كه هم ارتفاع قله است بايد طي كرد سپس از مسيري كه راه آن مشخص است و از ارتفاع بين قله و مله شاتر بايد پايين آمد و دوباره به نوك قله يزدگرد رفت كه براي هر بيننده اي در آنجا هواي خاص خودش را داراست. مسافت بين زيارتگاه بابايادگار و قلعه يزدگرد تقريبا يك ساعت است كه فقط با پاي پياده پيمودن آن امكان وجود دارد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید