موضوعات
بصورت دانه هاي ريز و درشت شيرين سفيد رنگ بر روي پياله ها وميوه هاي بلوط ايراني (برودار)

Quercus persica  تشكيل مي شود. اين شوكه (مان) پس از بهره برداري بصورت شهد تقريبا غليظي به رنگ قهوه اي تا قهوه اي تيره مشابه شيره انگور با طعمي شيرين وكمي گس مي باشد.

كه اصطلاحا به آن شوكه (مان)  مي گويند.

شوكه (مان)از اوايل شهريور ماه برروي درختان بلوط ايراني تشكيل مي شود و در اوايل پاييز به حداكثر ميزان خود مي رسد كه بايد قبل از شروع بارانهاي پاييزي برداشت شود .زمان بهره برداري در ساعات خنك روز يعني صبح زودتا قبل از گرم شدن هواست. زيرا با گرم شدن هوا ماده تشكيل شده بر روي گياه نرم وچسبناك شده وجمع آوري وحمل آن مشكل مي گردد. شوكه هر هفت سال يكبار و در سالي كه كم باراني است به وجود مي آيد.


جمع آوري شوكه (مان) بصورت سنتي انجام مي شود ،يعني روستاييان براي جمع آوري آن به جنگل رفته وميوه هاي بلوط همراه با پياله آن كه بر روي آنها مان تشكيل شده از درخت مي كنند و گاهي شاخه هاي دارراي ميوه ومان را قطع مي نمايند.پس از جدا كردن ميوه ها را جهت جدا سازي مان از آنها به روستا حمل مي شوند تا عمل آوري دانه هاي بلوط وپياله هاي آنها را در داخل يك ديگ پر از آب ميريزندو كاملا هم مي زنند تا مان موجود در روي آنها كاملا در آب حل شود سپس دانه هاي بلوط وپياله هاي آنها را از آب خارج مي نمايند و براي صاف نمودن محلول آنرا از پارچه تميزي عبور مي دهند و يك تا دو ساعت اآن را در داخل ديك مي گذارند تا خاك آن ته نشين شود و مايع صاف شده را مي جوشانند تا كم كم به رنگ قهوه اي و بحالت غليظ در آيد .

پوست وپياله دانه بلوط را پس از خارج نمودن از آب خرد كرده و براي دباغي چرم به كار مي برند واز مغز ميوه بلوط هم براي خوراك دام استفاده مي شود.

بارانهاي زود رس از موعد در پاييز باعث حل شدن مان ها و از بين رفتن آنها مي گردد همچنين زنبورها با استفاده از مان جهت تغذيه باعث از بين رفتن آنها مي شوند .

مان متشكل از 72% ماده خشك،28% آب قندها بطور عمده پنج كربنه مثل فروكتوز وكلو كز است.

ارسال شده در مورخه : ، -78 فروردين ماه، -621 توسط zardeh  پرینت
کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

zardehir

مرتبط باموضوع :

 انگور _‌ Vitis vinifera  [ سه شنبه، 12 شهريور ماه، 1392 ] 412 مشاهده
 آفت و بیماریها و علفهای هرز زيتون  [ ، -78 فروردين ماه، -621 ] 120 مشاهده
 انجیر  [ ، -78 فروردين ماه، -621 ] 157 مشاهده
 هرس درختان زیتون  [ يكشنبه، 13 دي ماه، 1394 ] 46 مشاهده
 تهیه زیتون پرورده  [ ، -78 فروردين ماه، -621 ] 106 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

(ضروری): 
(ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]

امتیاز دهی به مطلب

انتخاب ها


 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب