موضوعات
 با اجراي طرح هاي درماني در روستاي بابايادگار، هيروشيماي كوچك نفس مي كشد.


 

31 تير ماه 67، در آستانه عيد قربان كه همه اهالي روستاي بابايادگار بر سر مزار عزيزانشان جمع شده بودند، هواپيماهاي جنگي، چهار بمب 250 كيلوگرمي را بر سر مردم شهر ريختند! مردم روستا مي گفتند آسمان با رنگ هاي زرد، سفيد و سياه پوشيده شده بود و بوي تعفن مي آمد. براي فرار از حالت خفگي به سمت آب پناه برديم كه متوجه شديم آب هم آلوده است...» بعدها گفتند گازها از نوع سيانور، خردل و گاز اعصاب بوده... تا سال 85 اين روستا 276 نفر شهيد و يك هزار و 146 نفر جانباز داشته كه قطعاً تاكنون اين آمار افزايش يافته است.
با گذشت قريب به 23 سال از بمباران شيميايي «روستاي بان زرده» يا «بابايادگار»، مردمان اين ديار، هنوز از اثرات بمب هاي شيميايي خلاص نشده اند و بيماري هاي ريوي، پوستي و اعصاب در ميان بازماندگان آن فاجعه شيوع دارد. البته با تمام مشكلات وقتي سال ها قبل «فرانسيس هرسيون» خبرنگار بي بي سي به نمايندگي از سوي دول غربي به روستاي »بابا يادگار« رفت تا با تهيه گزارش و خبر، اين روباه پير بار ديگر انقلاب و جمهوري اسلامي را زير سؤال ببرد، اين مرزنشينان غيور همچنان با پايمردي از دين و نظام اسلامي دفاع كرده و لب به شكايت نگشودند. مردمي كه بسياري از آنها حتي دفترچه بيمه درماني هم نداشتند.
پس از گذشت سال ها از حملات گسترده شيميايي رژيم بعث عراق، در هفته هاي گذشته براي نخستين بار برنامه درماني سراسري براي ساكنان «روستاي شيميايي بابايادگار» به اجرا گذارده شد.
اين روستا از توابع شهرستان سرپل ذهاب، بخش دالاهو است كه به نام هاي «بان زرده» و «بابا يادگار» شناخته مي شود و البته به «هيروشيماي كوچك» معروف است.
به منظور تصويربرداري مستند جانبازان شيميايي، مدت زيادي را در «روستاي بابايادگار» كه اغلب مردم آن شيميايي اند حضوري دائمي داشته ام. در آن ايام، با ديدن مشكلات خاص و گاهي خارج از تصور مردم اين منطقه، به غير از مستندسازي، جمع آوري آمار مشكلات آنها را نيز آغاز كردم.
پس ازبازگشت به تهران، گزارش دقيقي از آنچه در «بابا يادگار» مشاهده كردم را براي دفتر امام خامنه اي ارسال كردم. جالب اينكه ظرف مدت سه روز پس از ارسال گزارش، ازدفتر حجت الاسلام محمدي گلپايگاني، رئيس دفتر حضرت آقا، تيمي وارد روستا شد و بسياري از مشكلات را بررسي و تا جايي كه امكان پذير بود، رفع كردند.
از جمله مسائل اساسي اين روستاي تماماً شيميايي، نبود آمبولانس براي انتقال جانبازان به شهرستان هاي نزديك بود كه همان تيم هزينه خريد آمبولانس را به استانداري تحويل دادند. كه اكنون آمبولانس به نام اين روستا خريداري و تحويل شده است.
پس از آن، با پيگيري رياست جمعيت هلال احمر، اقلام دارويي به همراه تيمي متشكل از پزشكان متخصص به«روستاي شيميايي بابايادگار» اعزام و به طور جدي درمان مردم شيميايي اين روستا را آغاز كردند.
داروهاي ارسال شده، كه ارزشي بالغ بر حداقل 70 ميليون ريال داشت به طور رايگان مورد استفاده قرار گرفت كه البته با وجود حجم بالاي داروها، به علت تعداد بسيارزياد مصدومان شيميايي، در يك روز به اتمام رسيد.
بنده گزارشي به شوراي امنيت ملي ارسال كرده ام كه آنها به منظور حل مشكل درصد جانبازي مردم، كه اغلب هيچ درصدي ندارند، پيگيري ها را آغاز كرده اند. گزارشي نيز به وزير كشور ارسال شده كه پس از آن، گروهي تنها جهت بررسي به روستا رفتند وتاكنون اقدام ديگري از سوي اين نهاد صورت نگرفته است. البته به شخص رئيس جمهور نيز گزارشي تحويل داده ام كه پس از مدتي از بازرسي ويژه رئيس جمهور تماس گرفتند و همچنان منتظرعنايت اين عزيزان هستيم.
اكثرمردم «بابايادگار»، شيميايي هستند. مثلاً يكي از جوانان روستا كه با وضعيت بسيار سخت بيماري دست و پنجه نرم مي كند، و از او بارها به عنوان سند مصدوميت شيميايي در دادگاه لاهه و رسانه استفاده شده است، متأسفانه هيچ درصد جانبازي ندارد! بنده شاهد بودم كه به علت مشكلات مالي به جاي داروي خاص، ازقرص استامينوفن استفاده مي كند!
به جز افرادي كه در زمان بمباران شيميايي در آنجا حضور داشتند و مشكلات بسيار زيادي دارند، متأسفانه اين جراحت در مواردي به فرزندان آنها نيز منتقل شده است. كودكاني كه به علت عارضه شيميايي پدر و مادر، مشكلات جسمي دارند وپزشكان درپرونده هايشان علت عارضه شيميايي را ذكر كرده اند.
البته با عنايت ويژه و همت سازمان امداد و نجات هلال احمر به سرپرستي دكتر مظفر وهمكاران وي و نماينده ولي فقيه در هلال احمر، آيت الله غيوري وهمكاران اين حوزه نمايندگي، تمامي امكانات مورد نياز براي تردد و جابه جايي تيم پزشكي و خدمات امدادي در اختيار گروه امدادي قرار گرفت كه جاي قدرداني دارد. معضل رفت و آمد به نو به خود جزء مشكلات خاص اين منطقه صعب العبور است.
به عنوان مستندساز دفاع مقدس، گزارش اين روستاي مظلوم را كه روزي مرزبانان غيور ما در هشت سال دفاع مقدس بوده و اكنون نيز هستند ، به تمامي مسئولين ارشد نظام رساندم. اميدوارم كم كاري هايي كه تاكنون صورت گرفته به همت والاي مسئولين خادم نظام مقدس جمهوري اسلامي به سرعت جبران شود.
«حسين شمس آريان»
مستندساز و عكاس دفاع مقدس

ارسال شده در مورخه : ، -78 فروردين ماه، -621 توسط zardeh  پرینت
کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

zardehir , photovaran

مرتبط باموضوع :

 سال نو مبارك  [ جمعه، 1 فروردين ماه، 1393 ] 252 مشاهده
 توقف طرح هادي و ساختمان حسينيه روستاي زرده  [ شنبه، 9 آذر ماه، 1392 ] 78 مشاهده
 آغاز طرح ملی واکسیناسیون خانه به خانه فلج اط  [ يكشنبه، 4 خرداد ماه، 1393 ] 86 مشاهده
 کارت تردد عشایر و زنبورداران  [ يكشنبه، 17 بهمن ماه، 1395 ] 26 مشاهده
 اسامی کاندیداهای شورای روستای زرده 1396  [ پنجشنبه، 28 ارديبهشت ماه، 1396 ] 34 مشاهده
:
:

در مورخه : دوشنبه، 27 آذر ماه، 1391

روستا و سایت جالبی دارین

به روستا و سایت ماهم یه سری بزنین

Balajadeh.ir

tajariali.blogfa.com

ارسال جوابیه ]

 
نام شما: [ کاربر جدید ]

(ضروری): 
(ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]

امتیاز دهی به مطلب

انتخاب ها


 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب

zaitoon